Elite Performances

76 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 14.23 Ashley Wallace Potomac Senior High School
100 Meter Dash Finals 11.76 Jada Seaman McDonogh School
100 Meter Dash Finals 11.95 Isabella Whittaker Mount De Sales Academy
100 Meter Dash Finals 11.99 Victoria Perrow Archbishop Carroll High School (DC)
100 Meter Dash Finals 12.05 Laila Campbell Maryland Titans-MD
100 Meter Dash Finals 12.16 Tiffani Rae Pittman Archbishop Carroll High School (DC)
1500 Meter Run Finals 4:50.92 Madeline Till Towson High School
200 Meter Dash Finals 24.00 Jada Seaman McDonogh School
200 Meter Dash Finals 24.42 Isabella Whittaker Mount De Sales Academy
200 Meter Dash Finals 24.77 Laila Campbell Maryland Titans-MD
200 Meter Dash Finals 24.79 Tiffani Rae Pittman Archbishop Carroll High School (DC)
200 Meter Dash Finals 24.85 Lauryn Harris Bullis School
400 Meter Hurdles Finals 1:00.52 Leah Phillips Bullis School
400 Meter Hurdles Finals 1:02.72 Nia Frederick Bullis School
400 Meter Hurdles Finals 1:04.03 Emily Lewis North Caroline High School
400 Meter Hurdles Finals 1:04.72 Nyia Cummings Thomas Edison
400 Meter Dash Finals 54.78 Shaniya Hall Bullis School
400 Meter Dash Finals 55.74 Juliette Whittaker Mount De Sales Academy
400 Meter Dash Finals 56.87 Sierra Leonard Bullis School
400 Meter Dash Finals 56.93 Autumn Winston Frederick Douglass-PG High School
400 Meter Dash Finals 57.24 Abriel Thrash County Christian High School
400 Meter Dash Finals 57.75 Karah Moore Carver A&T High School
5000 Meter Run Finals 18:50.18 Mary Miller Urbana High School
5000 Meter Run Finals 19:12.33 Natalie Desarbo Holton-Arms School
800 Meter Run Finals 2:11.80 Ella Auderset Urbana High School
800 Meter Run Finals 2:13.47 Kyra Schulties Kent Island High School
800 Meter Run Finals 2:18.03 Brooke Walz Bohemia Manor High School
800 Meter Run Finals 2:18.27 Oakley Olson Northern-Calvert High School
800 Meter Run Finals 2:18.54 Abriel Thrash County Christian High School
800 Meter Run Finals 2:19.70 Madeline Till Towson High School
800 Meter Run Finals 2:19.75 Karly McDonnell Urbana High School
High Jump Finals 5-4 Samantha Cash North Caroline High School
High Jump Finals 5-8 Madison Depry Wheaton High School
Long Jump Finals 18-0.25 Asha Taitt Reservoir High School
Long Jump Finals 19-5.25 Lauryn Harris Bullis School
Long Jump Finals 19-10.5 Jada Seaman McDonogh School
Pole Vault Finals 11-0 Clara Desclous North Hagerstown High School
Pole Vault Finals 11-0 Fiona Mulligan Kent Island High School
Sprint Medley Relay Finals 4:16.57 Relay Team Digital Harbor High School
1000 Meter Sprint Medley Relay Finals 2:17.44 Relay Team Mount De Sales Academy
1000 Meter Sprint Medley Relay Finals 2:19.51 Relay Team Woodlawn High School
Triple Jump Finals 36-1 Azariah Reid Bullis School
Triple Jump Finals 37-4 Jasmine Holland Northern-Calvert High School
Triple Jump Finals 37-8 Mya Bradley Bishop McNamara High School
Triple Jump Finals 38-8 Jordyn Johnson Archbishop Carroll High School (DC)
HS Boys Mark Athlete Team
110 Meter Hurdles Finals 13.73 Andre Turay Bullis School
110 Meter Hurdles Finals 14.13 Brahmir Vick Middletown High School
110 Meter Hurdles Finals 14.63 Drake Murphy Bishop McNamara High School
1500 Meter Run Finals 4:00.46 Owen Johnson Calvert Hall College High School
1500 Meter Run Finals 4:00.90 Tanner Piotrowski Arundel High School
1500 Meter Run Finals 4:03.78 Daniel Ferrante County Christian High School
1500 Meter Run Finals 4:04.62 Nicholas Karayianis Bullis School
1500 Meter Run Finals 4:04.83 David Barron Westfield
1500 Meter Run Finals 4:05.65 Nathanael Ferrante County Christian High School
1500 Meter Run Finals 4:07.21 Spencer Tate Broadneck Senior High School
1500 Meter Run Finals 4:07.27 Tony Patrinos Bullis School
400 Meter Hurdles Finals 55.51 Drake Murphy Bishop McNamara High School
400 Meter Dash Finals 47.43 Ashton Allen Bullis School
400 Meter Dash Finals 48.47 Miles Gray Frederick Douglass-PG High School
400 Meter Dash Finals 49.17 Andre Turay Bullis School
5000 Meter Run Finals 15:39.55 Anish Nanjappa River Hill High School
800 Meter Run Finals 1:54.35 Garrett Suhr Richard Montgomery High School
800 Meter Run Finals 1:55.16 Joseph Okonofua Paint Branch High School
800 Meter Run Finals 1:55.49 Will Cioffi Linganore High School
800 Meter Run Finals 1:55.88 Joshua Okonofua Paint Branch High School
Discus Finals 152-7 Dominic Hawkins Henry E. Lackey High School
Long Jump Finals 22-9 Ricardo Oliver Arundel High School
Long Jump Finals 22-11 Jalen Jasmin Reservoir High School
Long Jump Finals 23-8 Austin Allen Bullis School
Shot Put Finals 51-6.5 Harrison Wallace Bishop McNamara High School
Sprint Medley Relay Finals 3:34.22 Relay Team DeMatha Catholic High School
Sprint Medley Relay Finals 3:34.53 Relay Team Digital Harbor High School
Sprint Medley Relay Finals 3:36.98 Relay Team Gwynn Park High School
1000 Meter Sprint Medley Relay Finals 2:00.06 Relay Team Dundalk High School
1000 Meter Sprint Medley Relay Finals 2:00.46 Relay Team Woodrow Wilson High School
1000 Meter Sprint Medley Relay Finals 2:01.15 Relay Team Mount St. Joseph School