3A Varsity Boys 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Talil Atkins 12 Baltimore Polytechnic Ins 10.61 1.9
2 Jalen Booth-Mitchell 12 Reservoir 10.74 1.9
3 Cole Schlotterbeck 12 South Hagerstown 10.77 1.9
4 Tarique Wright 10 Springbrook 10.95 1.9
5 Justin Arjun 12 St Charles 10.96 1.9
6 KaVon Turner 11 Great Mills 11.02 1.9
7 Tyler Baskett 12 Northern 11.10 1.9
8 Gavin Nelson 12 Franklin 11.11 1.9
3A Varsity Boys 100 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Jalen Booth-Mitchell 12 Reservoir 10.78 3.3
2 Talil Atkins 12 Baltimore Polytechnic Ins 10.79 4
3 Cole Schlotterbeck 12 South Hagerstown 10.83 1.9
4 Gavin Nelson 12 Franklin 10.91 4
5 Justin Arjun 12 St Charles 10.94 3.3
6 Tarique Wright 10 Springbrook 10.95 4
7 KaVon Turner 11 Great Mills 10.98 1.9
8 Tyler Baskett 12 Northern 10.99 4
9 Korell Asamoah 12 Tuscarora 11.04 1.9
10 Travis Thompson 11 Howard 11.07 3.3
11 Jawon Blue 10 Digital Harbor 11.12 4
12 Logan Haines 11 Manchester Valley 11.14 3.3
13 Okeyo Ayungo 12 Rockville 11.15 4
14 Alpha Balde 11 Digital Harbor 11.20 1.9
15 Akeem Howell 12 James M Bennett 11.21 3.3
16 Terrell Williams 12 Woodlawn 11.28 1.9
17 Emmanuel Omole 12 Howard 11.35 1.9
18 Aaron Dufresne 12 Linganore 11.43 3.3
3A Varsity Boys 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Talil Atkins 12 Baltimore Polytechnic Ins 21.09 2.3
2 Jalen Booth-Mitchell 12 Reservoir 21.72 2.3
3 Cole Schlotterbeck 12 South Hagerstown 21.76 2.3
4 Justin Arjun 12 St Charles 22.10 2.3
5 Tyler Baskett 12 Northern 22.16 2.3
6 Jawon Blue 10 Digital Harbor 22.29 2.3
7 Simon Essono 12 Governor Thomas Johnson 22.60 2.3
8 Tarique Wright 10 Springbrook 22.63 2.3
3A Varsity Boys 200 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Talil Atkins 12 Baltimore Polytechnic Ins 21.26 1.9
2 Cole Schlotterbeck 12 South Hagerstown 21.67 2.6
3 Jalen Booth-Mitchell 12 Reservoir 21.70 1.9
4 Tyler Baskett 12 Northern 22.03 2.6
5 Simon Essono 12 Governor Thomas Johnson 22.08 2.6
6 Justin Arjun 12 St Charles 22.09 1.9
7 Tarique Wright 10 Springbrook 22.11 1.9
8 Jawon Blue 10 Digital Harbor 22.16 2.6
9 Gavin Nelson 12 Franklin 22.25 1.9
10 KaVon Turner 11 Great Mills 22.30 1.9
11 Terrell Williams 12 Woodlawn 22.31 1.9
12 Victor Listorti 12 Chesapeake-AA 22.39 1.9
13 John Cook 12 St Charles 22.52 2.6
14 Logan Haines 11 Manchester Valley 22.60 1.9
15 Pranav Avula 12 Marriotts Ridge 22.65 1.9
16 Aaron Abedin 11 Mount Hebron 22.73 1.9
17 Akeem Howell 12 James M Bennett 22.80 1.9
18 Fred-Morgan Iheanacho 12 Kenwood 22.82 1.9
19 Joseph Poleate 11 Frederick 22.96 2.6
-- Kaleb Dillow 12 South Hagerstown DNF 2.6
3A Varsity Boys 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Talil Atkins 12 Baltimore Polytechnic Ins 48.10
2 Darian Tarver Jr. 11 Atholton 49.04
3 Carter Knox 11 Manchester Valley 49.67
4 Colin Abrams 9 Col. Zadok Magruder 50.11
5 Jack Hynes 11 Bel Air 50.62
6 Alexander Dobson-Honablue 12 Wilde Lake 50.84
7 Simon Essono 12 Governor Thomas Johnson 50.86
8 Aaron Abedin 11 Mount Hebron 50.88
9 Fred-Morgan Iheanacho 12 Kenwood 51.00
10 Gardy R Philogene 12 Springbrook 51.24
11 Daniel Wilson 11 Aberdeen 51.42
12 Rashid Blackmon 12 Oxon Hill 51.60
13 Dameon Walker 12 Bel Air 51.85
14 Jemeel Mbure 12 Atholton 54.43
-- Korede Otusajo 12 Milford Mill DNS
3A Varsity Boys 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Aiden Neal 12 Manchester Valley 1:52.44
2 Korede Otusajo 12 Milford Mill 1:53.76
3 Colin Abrams 9 Col. Zadok Magruder 1:54.81
4 Daniel Wilson 11 Aberdeen 1:56.96
5 Joseph Raudabaugh 12 Howard 1:57.27
6 Jeriel A Williams 12 Springbrook 1:57.41
7 Ryan Wahler 11 Towson 1:57.48
8 Nathan Jacobs 12 Northern 1:57.66
9 Bryce Handa 12 River Hill 1:57.90
10 Mason Hoover 11 Chopticon 1:58.09
11 Sofiane Compaorg 11 Springbrook 1:58.42
12 Simon Sulonen 12 Northeast-AA 1:59.59
13 Weston Carr 10 Chopticon 1:59.62
14 Sebastian Martinez 11 Centennial 1:59.91
15 Christian Brower 11 Long Reach 2:00.09
16 Kyle Walker 11 Linganore 2:01.08
17 Rashid Blackmon 12 Oxon Hill 2:01.65
18 Cameron King 12 Northern 2:03.50
-- Samuel Metzner 12 Linganore DNS
3A Varsity Boys 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Aiden Neal 12 Manchester Valley 4:12.33
2 Antonio Camacho-Bucks 11 Centennial 4:19.05
3 Sebastian Martinez 11 Centennial 4:20.16
4 Joseph Raudabaugh 12 Howard 4:21.09
5 Christian Brower 11 Long Reach 4:21.21
6 Bryce Handa 12 River Hill 4:22.25
7 Ryan Wahler 11 Towson 4:22.88
8 Sofiane Compaorg 11 Springbrook 4:23.77
9 Mason Hoover 11 Chopticon 4:24.72
10 Christian Childs 10 Manchester Valley 4:29.82
11 Jacob Hauf 12 Mount Hebron 4:31.21
12 James Partlow 10 Governor Thomas Johnson 4:31.65
13 Jack Sears 12 Linganore 4:31.93
14 Henry Hopper 10 Wilde Lake 4:33.01
15 Weston Carr 10 Chopticon 4:33.48
16 Quinlan Ballou 9 River Hill 4:33.57
17 Kolby Smith 11 Northeast-AA 4:35.80
18 Ashton Tolson 11 C. Milton Wright 4:36.20
19 Brandon Stein 12 Huntingtown 4:36.66
20 Alexander Barton 12 Mount Hebron 4:38.15
21 Thomas Foulkes 12 Huntingtown 4:42.36
22 Gavin Stevens 11 Northern 4:45.32
-- Jeriel A Williams 12 Springbrook DNS
-- Samuel Metzner 12 Linganore DNS
3A Varsity Boys 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Timothy Synowiec 12 James M Bennett 9:28.50
2 Ashton Tolson 11 C. Milton Wright 9:29.39
3 Alexander Barton 12 Mount Hebron 9:34.03
4 Thomas Foulkes 12 Huntingtown 9:42.50
5 Ethan Mulcahy 11 Atholton 9:44.16
6 Henry Hopper 10 Wilde Lake 9:45.74
7 Alex Duncan 12 North Hagerstown 9:46.11
8 Jack Sears 12 Linganore 9:49.76
9 Jacob Hauf 12 Mount Hebron 9:52.96
10 Kieran Mischke 10 Towson 9:56.08
11 Wyatt Vanlandingham 12 Westminster 9:57.17
12 Gavin Stevens 11 Northern 10:05.44
13 Garrett Saboy 11 Bel Air 10:27.12
14 Kidus Zeleke 10 Reservoir 10:33.41
3A Varsity Boys 110m Hurdles 39" Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Arthur Core 12 Frederick 14.53 2.3
2 Mason Scott 12 Oakdale 14.80 2.3
3 Vainqueur Mukenyi 12 Aberdeen 14.84 2.3
4 Garrett Boag 11 Westminster 14.99 2.3
5 Tayshaun Jones 12 Northern 15.03 2.3
6 Ragiariki Lewis 11 Northern 15.12 2.3
7 Kamar Sutherland 9 Watkins Mill 15.13 2.3
8 Tyler Vuong 11 Crofton 15.31 2.3
3A Varsity Boys 110m Hurdles 39" Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Vainqueur Mukenyi 12 Aberdeen 14.90 3
2 Ragiariki Lewis 11 Northern 14.92 4
3 Arthur Core 12 Frederick 14.93 4
4 Mason Scott 12 Oakdale 15.04 4
5 Garrett Boag 11 Westminster 15.13 4
6 Tyler Vuong 11 Crofton 15.25 4
7 Tayshaun Jones 12 Northern 15.32 3
8 Kamar Sutherland 9 Watkins Mill 15.33 3
9 Cortez Garrett Jr 12 Great Mills 15.37 3
10 Christian Do 11 Howard 15.59 3
11 Calvin Karanja 11 Edgewood 15.70 4
12 Dominic Griffin Jr 10 Digital Harbor 16.05 3
13 Cameron Rucker 11 Westminster 16.10 3
14 Luke Freimanis 10 Governor Thomas Johnson 16.20 4
15 Edwin Alfaro 11 Westminster 16.20 4
16 Xavier Dailey 10 Huntingtown 16.26 3
3A Varsity Boys 300m Hurdles 36" Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ragiariki Lewis 11 Northern 39.17
2 Domenion Jacobs 11 Huntingtown 39.45
3 Calvin Karanja 11 Edgewood 40.70
4 Edwin Alfaro 11 Westminster 40.82
5 Vainqueur Mukenyi 12 Aberdeen 41.00
6 Mason Scott 12 Oakdale 41.45
7 Cason Bradford 12 Northern 41.67
8 Kai Chwang 10 Manchester Valley 41.73
9 James Bachman 11 Baltimore Polytechnic Ins 41.74
10 Cortez Garrett Jr 12 Great Mills 41.79
11 Tyler Vuong 11 Crofton 41.88
12 Ryder Johnston 10 North Hagerstown 42.14
13 Tayshaun Jones 12 Northern 42.96
14 Reed MacCumbee 11 Crofton 43.14
15 Andrew Moxley 10 Linganore 43.87
16 Brandon Franco 12 Howard 44.14
3A Varsity Boys 4x100m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Frederick 43.36
2 Reservoir 43.39
3 Wilde Lake 43.46
4 Howard 43.47
5 Tuscarora 43.54
6 Digital Harbor 43.73
7 Oakdale 43.83
8 Chesapeake-AA 43.94
9 Northern 43.98
10 Baltimore City College 44.16
11 Bel Air 44.39
12 Springbrook 44.44
13 St Charles 44.93
14 Huntingtown 45.04
15 Edgewood 45.04
-- Franklin DNS
3A Varsity Boys 4x200m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Governor Thomas Johnson 1:29.16
2 Reservoir 1:29.69
3 Wilde Lake 1:30.10
4 Springbrook 1:30.19
5 Northern 1:30.36
6 Howard 1:30.43
7 Huntingtown 1:30.53
8 Mount Hebron 1:30.76
9 St Charles 1:30.80
10 Crofton 1:31.42
11 Long Reach 1:31.64
12 Manchester Valley 1:31.98
13 Oakdale 1:32.00
14 Franklin 1:32.88
15 Bel Air 1:32.98
-- Linganore DQ
3A Varsity Boys 4x400m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Manchester Valley 3:22.83
2 Northern 3:23.20
3 Oakdale 3:24.59
4 Springbrook 3:25.32
5 Huntingtown 3:27.95
6 Long Reach 3:28.04
7 Baltimore Polytechnic Institute 3:28.33
8 Aberdeen 3:29.94
9 Centennial 3:30.57
10 Crofton 3:30.91
11 Franklin 3:32.04
12 Wilde Lake 3:34.16
13 Woodlawn 3:36.64
14 Governor Thomas Johnson 3:37.83
-- Chesapeake-AA DQ
-- Digital Harbor DQ
3A Varsity Boys 4x800m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Centennial 7:58.44
2 Aberdeen 7:59.99
3 Springbrook 8:02.98
4 Northern 8:05.97
5 Chopticon 8:08.29
6 River Hill 8:10.88
7 Towson 8:14.65
8 Howard 8:15.90
9 Northeast-AA 8:16.48
10 Col. Zadok Magruder 8:17.22
11 Oakdale 8:17.28
12 Bel Air 8:18.53
13 Linganore 8:20.39
14 Governor Thomas Johnson 8:27.09
15 Huntingtown 8:27.31
16 Frederick 8:28.54
3A Varsity Boys Shot Put 12lb Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Adam Szatanek 12 Huntingtown 54-03.50
2 CJ Marthins 12 Howard 52-03.00
3 Kyle Reser 12 Towson 47-04.00
4 Jacob Cannon 12 Linganore 46-07.00
5 Esdras Fom-Kamdem 12 Frederick 46-02.50
6 Aiden Walker 12 Huntingtown 45-00.50
7 Alexander Visconti 11 Bel Air 44-07.00
8 Abraham Sani 11 Crofton 44-06.50
9 Nicholas Redman 12 Oakdale 42-08.50
10 Mofe Adewole 12 Centennial 42-05.00
11 Chase Schultz 12 Linganore 42-03.50
12 Joseph Dubsky 12 Manchester Valley 41-07.50
13 Travis Hook 12 Huntingtown 40-02.00
14 Josh Haynes 12 Northern 39-09.00
15 Nehemiah Covington 10 Franklin 38-03.00
3A Varsity Boys Discus 1.6kg Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Aiden Walker 12 Huntingtown 153-11
2 Adam Szatanek 12 Huntingtown 153-10
3 Mofe Adewole 12 Centennial 143-08
4 Travis Hook 12 Huntingtown 142-01
5 Logan Rich 11 Linganore 138-11
6 Dorian Broadnax 12 Great Mills 129-09
7 John Paul Pfaff 11 Rockville 128-06
8 Luke Ducharme 12 Towson 128-03
9 Alexander Visconti 11 Bel Air 126-02
10 Ryan Betts 11 Reservoir 122-00
11 Nicholas Redman 12 Oakdale 120-04
12 Joseph Dubsky 12 Manchester Valley 112-06
13 Tomi Folorunso 11 Howard 108-11
14 Wyatt Ferguson 10 Chesapeake-AA 105-08
-- Mason Widener 12 Manchester Valley DNS
-- CJ Marthins 12 Howard FOUL
3A Varsity Boys High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Zach Gaegler 12 Westminster 6-02.00
2 Timmy Conner 12 Linganore 6-02.00
3 Justin Condon 12 Westminster 6-02.00
4 Tyler Baruch 12 Howard 6-02.00
5 Gavin Legge 10 Frederick 6-00.00
6 Daniel Cooley 12 Northern 6-00.00
7 Edwin Niemandt 12 Tuscarora 5-10.00
8 Zamir Herald 10 Howard 5-10.00
9 Tyler Jagun 11 Long Reach 5-10.00
10 Jake Scallion 11 North Hagerstown 5-10.00
11 Steeve Nwalal 10 Wilde Lake 5-10.00
11 Layth Carpenter 11 Crofton 5-10.00
13 Tayshaun Jones 12 Northern 5-08.00
14 Willy Anye 11 Westminster 5-08.00
-- Tyler Paige 9 Milford Mill NH
-- Tim Kolawole 10 C. Milton Wright NH
-- Kelsey Bannon 11 Linganore NH
3A Varsity Boys Pole Vault Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Samuel Starrs 12 Oakdale 14-09.00
2 Owen Mielnik 12 Stephen Decatur 13-06.00
3 Anthony Marcic 12 Chesapeake-AA 13-00.00
4 Jeremy Klasmeier 11 Crofton 11-06.00
5 Dillen Owusu 11 Governor Thomas Johnson 11-06.00
6 Quinn Ruch 12 Linganore 11-06.00
7 Mio Desclous 9 North Hagerstown 11-06.00
7 Justin Condon 12 Westminster 11-06.00
9 Lukas Michael 10 Westminster 11-06.00
10 Cassius Waller 11 Crofton 11-00.00
11 Riley Harich 9 Oakdale 11-00.00
12 Samuel Davis 12 Bel Air 10-06.00
13 Christopher D'Antonio 11 River Hill 10-06.00
13 Chase Severtson 10 Crofton 10-06.00
-- Jordan Matthews 12 Edgewood NH
-- Luke Freimanis 10 Governor Thomas Johnson NH
-- Nicolas Farfoglia 11 Manchester Valley NH
-- Shiv Anderson 11 Oakdale NH
3A Varsity Boys Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Tyler Baruch 12 Howard 23-11.00 2.1
2 Jevon Johnson 11 Oxon Hill 21-10.50 0.3
3 Jake Scallion 11 North Hagerstown 21-08.50 2.2
4 Camden Glaubitz 11 Northern 21-00.00 2.2
5 Ikechukwu C Onyechi 12 Springbrook 20-10.25 0.1
6 Kenyatta Taylor 12 Woodlawn 20-10.00 0.8
7 Patrick Haynes 11 Westminster 20-06.75 3.1
8 Timmy Conner 12 Linganore 20-03.50 2.1
9 Jacob Barsam 12 Bel Air 20-01.25 1.4
10 Vainqueur Mukenyi 12 Aberdeen 19-10.25 1.3
11 Richard Dennis 11 Bel Air 19-07.50 2.5
12 Graham Gleeson 10 Towson 19-04.00 1.3
13 Michael Payne 12 Reservoir 19-01.00 0
14 Jaylin Blackwell 11 Digital Harbor 18-08.00 0
3A Varsity Boys Triple Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Tyler Baruch 12 Howard 44-11.00 2.6
2 Thomas Sligh 11 Governor Thomas Johnson 43-10.25 2.4
3 Joseph Tabe 11 Springbrook 42-04.25 2.2
4 Emmanuel Nwankwo 12 Watkins Mill 41-11.25 2
5 Nathan Chaney 10 Northern 41-11.00 2.2
6 Willy Anye 11 Westminster 41-10.25 1.1
7 Daniel Cooley 12 Northern 41-08.00 0.3
8 Ikechukwu C Onyechi 12 Springbrook 40-02.75 1.2
9 Patrick Haynes 11 Westminster 40-01.25 2.7
10 Alexander Vrbensky 11 Crofton 38-10.25 2.5
11 Landon Zernhelt 12 Chopticon 38-08.75 7.6
12 Joshua Derosier 12 Watkins Mill 38-08.25 2.2
13 Timmy Conner 12 Linganore 38-07.25 1.9
14 Kenyatta Taylor 12 Woodlawn 38-01.75 1.8
15 Jacob Barsam 12 Bel Air 37-11.50 1.8
-- Jalen Eudell 12 Centennial DNS
3A Varsity Girls 100 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Jamie Adams 12 Reservoir 11.91 2.5
2 Lauryn Clarke 12 Damascus 11.94 2.5
3 Janasia Buckner 12 River Hill 12.10 2.5
4 Shanise Staats 11 Wilde Lake 12.26 2.5
5 Ariyah Edwards 9 Baltimore City College 12.52 2.5
6 Araoluwa Omitowoju 12 River Hill 12.56 2.5
7 Sophie Davidson 12 Reservoir 12.58 2.5
8 Malaika Habib 12 Damascus 12.66 2.5
3A Varsity Girls 100 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Lauryn Clarke 12 Damascus 12.05 2.9
2 Jamie Adams 12 Reservoir 12.11 2
3 Janasia Buckner 12 River Hill 12.12 2
4 Shanise Staats 11 Wilde Lake 12.38 2
5 Araoluwa Omitowoju 12 River Hill 12.51 2.9
6 Sophie Davidson 12 Reservoir 12.56 2.9
7 Malaika Habib 12 Damascus 12.57 2.9
8 Ariyah Edwards 9 Baltimore City College 12.59 2
9 Gabrielle Millwood 9 Atholton 12.61 2.9
10 Sydney Watson 9 St Charles 12.65 2.9
11 Hannah Williams 12 Long Reach 12.66 2
12 Taylor Beaver 11 Governor Thomas Johnson 12.78 2.9
13 Heidi Nkrumah 11 Tuscarora 12.79 2
14 Sumer Edwards 11 Aberdeen 12.84 2
15 Nadine Hamilton 11 Great Mills 13.07 2.9
3A Varsity Girls 200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Jamie Adams 12 Reservoir 24.22 2.9
2 Arayana Ladson 10 Mount Hebron 24.70 2.9
3 Alexandra Farmer 12 Springbrook 25.10 2.9
4 Bianca Durant 9 Howard 25.20 2.9
5 Michaela Greene 12 Howard 25.74 2.9
6 Laila Carpenter 9 Crofton 25.81 2.9
7 Nikiyah Williams 10 Woodlawn 25.92 2.9
8 Araoluwa Omitowoju 12 River Hill 26.08 2.9
3A Varsity Girls 200 Meters Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Jamie Adams 12 Reservoir 25.07 1.2
3 Arayana Ladson 10 Mount Hebron 25.19 1.2
4 Bianca Durant 9 Howard 25.52 1.2
2 Alexandra Farmer 12 Springbrook 25.59 2.6
5 Araoluwa Omitowoju 12 River Hill 25.97 2.6
6 Laila Carpenter 9 Crofton 26.06 2.6
7 Michaela Greene 12 Howard 26.21 1.2
8 Nikiyah Williams 10 Woodlawn 26.28 1.2
9 Iyanna Mackall 9 Northern 26.35 2.6
10 Malaika Habib 12 Damascus 26.40 2.6
11 Kaylyn Johnson 10 Franklin 26.41 1.2
12 Ariyah Edwards 9 Baltimore City College 26.47 1.2
13 Miya Green 11 Crofton 26.64 2.6
14 Ella Rishell 11 Watkins Mill 26.95 2.6
3A Varsity Girls 400 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Gillian Stephens 9 Oxon Hill 59.60
2 Alexandra Farmer 12 Springbrook 1:00.00
3 Nwaamaka Agwu 9 Springbrook 1:00.32
4 Ella Rishell 11 Watkins Mill 1:00.36
5 Kaylyn Johnson 10 Franklin 1:00.52
6 Gianna Dawson 10 Bel Air 1:00.79
7 Evangel Oshegbo 12 Woodlawn 1:01.26
8 Ashlie Turk 10 Oakdale 1:01.58
9 Dakota West 10 Howard 1:01.65
10 Taylor Riley 9 Oxon Hill 1:01.89
11 Kacie Hoyle 12 Northern 1:02.01
12 Kennedy Adams 12 Frederick 1:02.80
13 Sydney Burke 11 Centennial 1:03.59
-- Nikiyah Williams 10 Woodlawn DNS
-- Leila Makkne 11 Digital Harbor DNS
-- Aaliyah Ruth 10 St Charles DNS
3A Varsity Girls 800 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Nimrit Ahuja 12 Howard 2:16.14
2 Mikayla Moxley 12 Linganore 2:17.61
3 Riley Herdson 9 Centennial 2:19.93
4 Sydney Yankanich 12 Northern 2:21.10
5 Ella Wilson 10 Governor Thomas Johnson 2:22.78
6 Hannah Toth 11 Westminster 2:23.12
7 Hannah Schwab 12 Howard 2:24.22
8 Genelle Stephens 11 Oxon Hill 2:25.27
9 Anna Kane 9 Bel Air 2:25.49
10 Sophia Skinner 12 C. Milton Wright 2:25.86
11 Gemma Davies 12 Linganore 2:25.95
12 Sarah Anderson 12 Oakdale 2:26.86
13 Kiley Mann 10 Howard 2:27.56
14 Caylin Walker 11 Oakdale 2:28.81
15 Gentry Bowie 9 Northern 2:29.04
16 Audrey Houle 11 Westminster 2:30.41
3A Varsity Girls 1600 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Nimrit Ahuja 12 Howard 4:59.92
2 Hannah Toth 11 Westminster 5:02.89
3 Elizabeth Pickett 12 Bel Air 5:04.43
4 Hannah Schwab 12 Howard 5:13.60
5 Ella Wilson 10 Governor Thomas Johnson 5:13.90
6 Lauren Stine 9 North Hagerstown 5:17.20
7 Caroline Perrone 12 Linganore 5:17.47
8 Summer Herbertson 12 Huntingtown 5:18.79
9 Ella Meccia 9 Northern 5:20.02
10 Elizabeth Holcombe 12 Howard 5:23.17
11 Amaya Cunningham 12 Centennial 5:23.96
12 Caroline McCaffrey 10 Mount Hebron 5:29.00
13 Chloe McGeehan 12 River Hill 5:30.16
14 Morgan Loewe 12 Bel Air 5:31.42
15 Katelin DeFilippis 12 Linganore 5:36.77
-- Mikayla Moxley 12 Linganore DNS
3A Varsity Girls 3200 Meters Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Elizabeth Holcombe 12 Howard 11:06.98
2 Caroline Perrone 12 Linganore 11:11.84
3 Ella Meccia 9 Northern 11:22.25
4 Kiley Mann 10 Howard 11:31.73
5 Katelin DeFilippis 12 Linganore 11:33.54
6 Cooper Brotherton 12 Great Mills 11:35.32
7 Chloe McGeehan 12 River Hill 11:37.73
8 Rubie Goffena 12 Manchester Valley 11:40.78
9 Jasmine Wilson 12 Howard 11:59.41
10 Gabrielle Shord 9 Atholton 12:00.07
11 Carter Brotherton 10 Great Mills 12:10.26
12 Ellie Bassham 10 C. Milton Wright 12:10.85
13 Delaney Saulsbury 12 Edgewood 12:27.76
3A Varsity Girls 100m Hurdles 33" Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Arayana Ladson 10 Mount Hebron 14.57 2.3
2 Denisha McLaurin 12 Woodlawn 14.63 2.3
3 Larasia Buckner 11 River Hill 15.59 2.3
4 Brookelynne Hamer 12 James M Bennett 15.60 2.3
5 Melanie Barger 12 Linganore 15.64 2.3
6 Lauren Francino 12 Manchester Valley 16.24 2.3
7 Ellen Gill 11 Oakdale 16.35 2.3
8 Camille Izuwa 10 Digital Harbor 16.41 2.3
3A Varsity Girls 100m Hurdles 33" Prelims
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Arayana Ladson 10 Mount Hebron 14.65 3.3
2 Denisha McLaurin 12 Woodlawn 14.77 3.1
3 Larasia Buckner 11 River Hill 15.36 3.3
4 Brookelynne Hamer 12 James M Bennett 15.45 3.1
5 Melanie Barger 12 Linganore 15.93 3.3
6 Camille Izuwa 10 Digital Harbor 16.01 3.1
7 Lauren Francino 12 Manchester Valley 16.09 3.1
8 Ellen Gill 11 Oakdale 16.33 3.1
9 Ariyah Edwards 9 Baltimore City College 16.74 3.3
10 Maiev McClain 11 Springbrook 16.84 3.3
11 Sarah Kroedel 12 C. Milton Wright 16.86 3.3
12 Ella Wilson 10 Governor Thomas Johnson 16.90 3.3
13 Nadeen Alomar 12 Marriotts Ridge 17.41 3.1
14 Kaila Jenkins 9 Baltimore Polytechnic Ins 17.55 3.3
3A Varsity Girls 300m Hurdles 30" Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ellen Gill 11 Oakdale 46.24
2 Brookelynne Hamer 12 James M Bennett 47.00
3 Melanie Barger 12 Linganore 47.28
4 Shanise Staats 11 Wilde Lake 47.35
5 Maiev McClain 11 Springbrook 48.31
6 Jazmine Robertson 11 Frederick 48.56
7 Ella Wilson 10 Governor Thomas Johnson 48.81
8 Destiny Lewis 12 Northern 49.16
9 Emily Gustie 11 Crofton 49.32
10 Kani'a Dozier 11 Reservoir 49.93
11 Alayna Rover 11 Wilde Lake 49.95
12 Elizabeth Szybalski 9 Manchester Valley 50.07
13 Patricia Mills 10 Tuscarora 50.32
14 Mary Kate Wans 10 Crofton 50.87
15 Tabitha Newman 9 Rockville 51.14
16 Kaila Jenkins 9 Baltimore Polytechnic Ins 57.14
-- Camille Izuwa 10 Digital Harbor DNS
3A Varsity Girls 4x100m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Reservoir 48.44
2 River Hill 48.69
3 Howard 49.22
4 Atholton 50.15
5 Wilde Lake 50.39
6 Frederick 51.00
7 Linganore 51.17
8 Springbrook 51.30
9 St Charles 51.49
10 Franklin 51.57
11 Tuscarora 51.57
12 Governor Thomas Johnson 51.77
13 Westminster 51.78
14 Towson 52.08
15 Chesapeake-AA 53.31
-- Damascus DNS
3A Varsity Girls 4x200m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Howard 1:41.85
2 Reservoir 1:42.11
3 River Hill 1:43.40
4 Damascus 1:45.15
5 Springbrook 1:45.57
6 Northern 1:46.20
7 Wilde Lake 1:47.75
8 Tuscarora 1:48.43
9 Frederick 1:48.53
10 Baltimore Polytechnic Institute 1:49.32
11 Long Reach 1:49.38
12 Oakdale 1:50.95
13 St Charles 1:51.29
14 Mount Hebron 1:51.35
15 Woodlawn 1:51.61
3A Varsity Girls 4x400m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Northern 4:02.36
2 Springbrook 4:06.27
3 Howard 4:07.22
4 Oxon Hill 4:07.85
5 Linganore 4:08.63
6 Bel Air 4:09.11
7 Frederick 4:10.69
8 Crofton 4:13.53
9 Woodlawn 4:14.77
10 Rockville 4:18.89
11 Oakdale 4:20.52
12 Tuscarora 4:21.01
13 Westminster 4:22.13
14 Huntingtown 4:22.20
15 Reservoir 4:23.18
16 Chesapeake-AA 4:29.85
3A Varsity Girls 4x800m Relay Finals
=========================================================
Team Time
=========================================================
1 Howard 9:33.24
2 Linganore 9:36.77
3 Oxon Hill 9:42.64
4 Northern 9:50.27
5 Centennial 9:50.58
6 Bel Air 9:56.85
7 Westminster 10:01.53
8 Huntingtown 10:06.37
9 North Hagerstown 10:07.72
10 Manchester Valley 10:13.60
11 Oakdale 10:14.51
12 Towson 10:18.00
13 Chesapeake-AA 10:36.05
14 Atholton 10:37.83
15 Marriotts Ridge 10:40.06
16 Edgewood 10:47.73
3A Varsity Girls Shot Put 4kg Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Liv Ragonese 12 Centennial 37-09.50
2 Mawata Queen Keita 11 Springbrook 36-09.00
3 Taylor Hilliard 12 Tuscarora 35-10.50
4 Synclaire Williams-Ridley 11 Springbrook 34-08.50
5 Emma Reaves 10 Westminster 33-05.00
6 Teonne Jaquis Thomas 10 Great Mills 32-02.00
7 Gabby Cope 10 Northern 32-01.50
8 Annie Campbell 11 Northern 31-09.50
9 Katherine Wood 10 Atholton 31-09.50
10 Ciara Neal 11 Great Mills 31-02.50
11 Jordan Brown 12 Col. Zadok Magruder 30-09.50
12 Destine Jordan 9 St Charles 29-00.00
13 Catherine Polo 10 Huntingtown 28-09.00
14 Jamaya Mcdowell 11 Baltimore Polytechnic Ins 28-09.00
15 Elizabeth Pugh 12 Aberdeen 25-10.50
-- Brianna Jackson 12 Oxon Hill DNS
3A Varsity Girls Discus 1kg Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Gabby Cope 10 Northern 121-07
2 Liv Ragonese 12 Centennial 110-07
3 Cyan McDonald 12 Rockville 103-01
4 Emma Reaves 10 Westminster 99-00
5 Elizabeth Pugh 12 Aberdeen 97-00
6 Madison Medley 9 Watkins Mill 94-06
7 Skyler Turner 11 Linganore 94-04
8 Katherine Wood 10 Atholton 90-06
9 Annie Campbell 11 Northern 90-04
10 Jordan Brown 12 Col. Zadok Magruder 86-01
11 Ayanna Pharoah 12 Howard 86-00
12 Breeanna Smith-Geisbert 11 Great Mills 84-08
13 Arianna Davey 12 Tuscarora 84-03
14 Teonne Jaquis Thomas 10 Great Mills 83-11
15 Catherine Connolly 10 Towson 81-01
3A Varsity Girls High Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Ruth Smith 11 Howard 5-04.00
2 Victoria Marston 11 Crofton 5-02.00
3 Camryn Jones-Howard 10 Wilde Lake 5-02.00
4 Ciara Amon-Nicholls 10 Long Reach 5-02.00
5 Juliana Nardini 9 Linganore 5-02.00
6 Areyana Snowden 10 Frederick 5-00.00
6 Lauren Francino 12 Manchester Valley 5-00.00
8 Natalie Borowski 12 Huntingtown 4-10.00
8 Christiana Hinds 12 Tuscarora 4-10.00
8 Tina Tinelli 11 Chesapeake-AA 4-10.00
11 Reece Dell 12 Franklin 4-10.00
11 Jianna Rogers 12 Tuscarora 4-10.00
11 Bethany Kleiner 9 Manchester Valley 4-10.00
11 Shelby Foulks 11 Reservoir 4-10.00
15 Carrie Moore 11 Manchester Valley 4-10.00
15 Khady Ndiaye 12 Tuscarora 4-10.00
15 Elisa ramos 11 Governor Thomas Johnson 4-10.00
-- Olivia Seetoo 10 Atholton NH
-- Rocksann Smith 10 Baltimore City College NH
3A Varsity Girls Pole Vault Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark
==============================================================================
1 Elisa ramos 11 Governor Thomas Johnson 12-03.00
2 Sarah Gassman 11 Westminster 12-00.00
3 Gracie Emerick 11 Damascus 12-00.00
4 Lillian Schultz 9 Oakdale 11-00.00
5 Brunell Owusu 9 Governor Thomas Johnson 10-00.00
6 Katie McNesby 12 C. Milton Wright 9-06.00
7 Sara Moore 9 Manchester Valley 9-06.00
8 Charlotte DeForest 9 Crofton 9-06.00
9 Olivia Struble 11 Atholton 9-00.00
10 Rebecca Parker 11 Chesapeake-AA 8-06.00
10 Olivia Teehan 11 Oakdale 8-06.00
12 Summer James 12 Westminster 8-06.00
13 Stephenie Brown 12 Chesapeake-AA 8-00.00
14 Takyiwah Impraim-Mensah 11 Edgewood 8-00.00
14 Elizabeth Collins 11 Crofton 8-00.00
16 Sydney Scanlon 11 Mount Hebron 7-06.00
3A Varsity Girls Long Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Arayana Ladson 10 Mount Hebron 18-03.75 1.6
2 Denisha McLaurin 12 Woodlawn 18-02.00 2.3
3 Kiara Murray 12 Howard 17-04.00 1.2
4 Tristen Clark 12 St Charles 17-03.25 2.1
5 Shania Staats 10 Wilde Lake 17-02.50 1.2
6 Lauryn Clarke 12 Damascus 16-11.25 1.4
7 Andre Kim Kessel 12 Rockville 16-05.25 2.3
8 Triniti Cephas 12 Oxon Hill 16-04.75 1.4
9 Elisa ramos 11 Governor Thomas Johnson 16-03.25 3.1
10 Aniyah Toppin 10 Long Reach 15-11.25 1.9
11 Azariah Jones 11 Baltimore Polytechnic Ins 15-11.25 2.3
12 Margot Laughner 12 Reservoir 15-11.00 0.1
13 Sumer Edwards 11 Aberdeen 15-10.00 2.4
14 Mecca Jackson 11 Reservoir 15-08.75 2.2
15 Isabella Smith 12 Huntingtown 15-05.75 0.8
16 Gabrielle Millwood 9 Atholton 15-04.00 1
17 Ida Schmincke 11 Mount Hebron 15-01.75 0.9
3A Varsity Girls Triple Jump Finals
==============================================================================
Athlete Yr Team Mark Wind
==============================================================================
1 Denisha McLaurin 12 Woodlawn 38-04.00 2.8
2 Camryn Jones-Howard 10 Wilde Lake 36-07.75 2.1
3 Trinti Cephas 12 Oxon Hill 36-05.00 3.3
4 Annaliese Mmari 12 Howard 36-01.75 3.4
5 Elisa ramos 11 Governor Thomas Johnson 36-00.25 2.6
6 Larasia Buckner 11 River Hill 35-11.75 2.4
7 Azariah Jones 11 Baltimore Polytechnic Ins 35-05.25 2.7
8 Khady Ndiaye 12 Tuscarora 35-02.50 2.1
9 Sky Davis 11 Tuscarora 34-10.00 2.2
10 Kiersten Jewell 12 Reservoir 34-00.75 3.9
11 Sydney Amate 11 Howard 33-04.50 2.1
12 Salmata Gueye 12 John F Kennedy 33-02.00 0.3
13 Rachel Williams 10 Northern 33-00.00 3.4
14 Sumer Edwards 11 Aberdeen 30-10.00 1.5
-- Aniyah Toppin 10 Long Reach FOUL